aktualizováno: 06.03.2024 17:42:47

AANETdružstvo

Zajímavosti - Známé omyly

lidské tělo ještě divnější, než jste si mysleli!

Že je lidské tělo nesmírně složité a až zvláštní, to už asi víte. Ale jak moc, to by vás nenapadlo ani v těch nejdivočejších snech!
1. Děti mají o 60 kostí více než dospělí.

2. Vaše tělo má dostatek železa, aby vytvořilo nehet dlouhý 8 centimetrů.

3. Ve vašich řasách žijí malí roztoči.

4. Váš pot nesmrdí, ale bakterie na vaší kůži, které s potem metabolizují, ano.

5. Podle studií bývají muži, kteří mají více vlasů a chlupů, inteligentnější.

6. Vaše uši a nos nikdy nepřestanou růst.

7. Váš povrch jazyka je unikátní.

8. Pokud byste zvážili všechny bakterie ve vašem těle, vážily by asi 1,8 kilogramu.

9. Váš srdeční rytmus se mění podle toho, jakou hudbu právě posloucháte.

10. Přibližně 20% kyslíku ve vašem těle je zužitkováno mozkem.

1. Ačkoliv jsou kosti silnější než ocel, jsou z 30% tvořeny vodou.

12. Vaše srdce za jeden den vytvoří tolik energie, že by na ni náklaďák ujel 30 kilometrů.

13. Pokud byste rozmotali DNA vašeho těla, pokryli byste jím vzdálenost k okraji solárního systému a nazpátek.

14. Většina prachu ve vaší domácnosti je tvořena odumřelou kůží.

15. Vaše trávicí soustava je vlastně 9metrová hadice, která vede od vašich úst k vašemu řitnímu otvoru.

16. Jeden váš krok vyžaduje zapojení až 200 svalů.

17. Rekordní naměřená teplota při horečce byla 46,5 °C.

18. Přibližně 50% vašich genů popisuje mozek (2% těla) a ostatních 50% pak zbytek těla.

19. Chuťové pohárky se vám nahrazují každých 10 dní.

20. Žaludeční šťávy jsou tak silné, že by vám klidně propálily díru na kůži.

21. Pokud byste přišli o malíček, váš úchop by přišel o polovinu své síly.

22. Ačkoliv mozek interpretuje bolest z celého těla, sám tu svou necítí. Proto je možné provádět operace mozku s pacientem při vědomí (typicky ale s lokální anestézií).

23. Teoreticky byste mohli přijít o žaludek, slezinu, 80% jater a střev, jednu ledvinu, jednu plíci a skoro všechny orgány v pánevní oblasti a stejně přežít.

tel23

Známé omyly.

V této rubrice jsou vypsána známá tvrzení, která jsou ovšem mylná ale téměř nikdo to ani neví.

Bobr jí ryby a umí kácet stromy.

Bobr je vegetarián a živí se většinou kůrou mladých stromů, měkkým dřevem a oddenky vodních rostlin. O kácení nemá ani ponětí. Stromy u vody se stejně naklánějí k hladině, takže tak jako tak spadnou do říčního proudu. Bobr jich využívá k stavbě hrází a úkrytů. Zvládne i kmen s průměrem až 70 cm.

Bumerang se vrací na své místo.

Jen cvičný či ten, který je určen k plašení ptáků. Správný lovecký bumerang australských domorodců je zahnutý proto, aby letěl rychleji a dále, a aby přesněji zasáhl oběť. V první sv. válce je Australané používali tak, že na ně přivázali granát a pak ho hodili do nepřátelského zákopu.

Citron je kyselý.

To nám jen připadá, ve skutečnosti je v jednom kilogramu citrónu více cukru než v jednom kilogramu jahod.

V zimě je nejlepší na zahřátí čaj.

Horký nápoj vás spíše ochladí. Otvírá podkožní cévy, krev lépe proudí, čímž vzniká pocit tepla, ale tělo se dlouhodobě ochlazuje.

Einstein byl v soukromém životě velmi nepraktický.

Přesně naopak, když se mu například nezamlouvalo, jak pracuje lednička, nechal si patentovat hned několik zlepšení. V lednicích se tenkrát používali jedovaté látky. Když si Einstein přečetl v novinách o rodině, která se kvůli špatné ledničce otrávila, vytvořil se svým kolegou několik návrhů na ledničky pracující bez kompresoru. Výrobci chladniček několik patentů zakoupili, ale ve 30. letech 20. století byl objeven nejedovatý plyn, a tak skončily Einsteinovy patenty v šuplíku.

Galileo Galilei – „A přece se točí!“.

Že by Galilei po odsouzení za jeho teorie o sluneční soustavě pronesl památnou větu: „A přece se točí,“ se zdá velmi nepravděpodobné. Téměř jistě by skončil někde na hranici, takže si to nemohl dovolit.

Krev je červená.

Ne tak zcela – když se vrací žílami zpátky k srdci, je téměř modrá, pokud se však dostane zraněním ven, při styku s kyslíkem ihned zčervená. Kobylky mají například krev bílou a několik mořských ježovek ji má jasně oranžovou.

Evropané jsou lidojedi.

Přesně to si o nás mysleli v 15. stol. Černoši v Africe, když běloši jejich druhy odváželi na nucené práce do kolonií. Ještě počátkem 20. stol. se domorodci v severní Rhodesii domnívali, že levné masové konzervy s nápisem For African Consumption obsahují lidské maso.

Čím více nalijeme nemrznoucí směsi, tím lépe.

Někteří řidiči si říkají, jistota je jistota a v zimě nalijí do chladiče čistou nemrznoucí směs. To je ovšem Chyba, protože samotná směs mrzne již při teplotách okolo-12°C, zatímco při rozředění vodou v poměru 1:1 okolo – 30°C.

Těžší objekty padají k zemi rychleji

Známý Galileo Galilei se zasloužil o velké a důležité pokroky pro lidstvo. Mnoho velikánů včetně Newtona či Einsteina ho považovalo za prvního zakladatele skutečných vědeckých metod. Ve svém experimentu potvrdil, že gravitační zrychlení působí na všechny objekty stejně.Dlouhou dobu i sám Leonardo da Vinci totiž předpokládal, že těžší objekty padají k zemi rychleji než ty lehčí. Isaac Newton později Galileovu teorii rozvinul do všeobecných zákonů gravitace, Einstein pak znalosti posunul do vesmírných rozměrů.

Mráz zničí kůrovce, klíšťata a komáry

Opak je pravdou. Pro klíšťata a kůrovce je tuhá zima stejná jako třeba pro medvědy. V mrazech usnou a na jaře se probudí. Pořádně hladoví – na krev i na stromy. A ani komáry mráz nepošle k ledu. Pod sněhem si i teď chystají plány na invazi u českých rybníků a řek. Dokonce jim zima vyhovuje, protože vajíčka většiny druhů českých komárů potřebují takzvaně vymrznout.

Strká pštros opravdu hlavu do písku?

Ne, to není pravda. Pštros je výborný běžec a  před nebezpečím dokáže spíš utéci, než by se snažil schovat. Tento omyl vznikl asi z toho, že pštros z písku vybírá kamínky, které mu pomáhají při trávení.

Má hrdlička opravdu „holubičí“ povahu?

Hrdlička nemá ani zdaleka mírumilovnou povahu. Zvláště samečkové jsou obzvláště rvaví. Hrdliččin hlas neznamená, že by zvala ku lásce, ale upozorňuje tím ostatní na svoje teritorium.

Krkavčí matka se chová drsně ke svým mláďatům

Naprosto obráceně. Úsloví „krkavčí matka“ by mělo být spíše velkou pochvalou, protože krkavčí pár se o svoje potomstvo stará velmi pečlivě.

Kobra umí tančit na zvuk píšťaly.

Ne, samozřejmě že neumí. Hadi jsou ve své podstatě hluší a kobra tak nereaguje na zvuk píšťalky, ale na její kývavé pohyby.